Anatech Electronics Inc. AM600B1116
Part No.:
AM600B1116
Manufacturer:
Anatech Electronics Inc.
Category:
Ceramic Filters
Package:
16-SMD Module
Datasheet:
AM600B1116.pdf
Description:
600 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTER
Shipping
AM600B1116 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Anatech Electronics Inc.
Series:
Package/Case:
16-SMD Module
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Frequency:
600MHz Center
Impedance:
50Ohm
Bandwidth:
300 MHz
Insertion Loss:
3.5dB
Filter Type:
Band Pass
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
1.039" L x 0.551" W (26.40mm x 14.00mm)
Height (Max):
0.195" (4.95mm)