Allied Components International AM20-R047K-RC
Part No.:
AM20-R047K-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
AM20-R047K-RC.pdf
Description:
.047H 10% AXIAL MOLDED INDUCTR
Shipping
AM20-R047K-RC Specifications
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Inductance:
47 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
1.8A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
45mOhm Max
Q @ Freq:
40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
800MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)