Anatech Electronics Inc. AM1842B151
Part No.:
AM1842B151
Manufacturer:
Anatech Electronics Inc.
Category:
Ceramic Filters
Package:
Monoblock, 2 PC Pad
Datasheet:
AM1842B151.pdf
Description:
1842 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE
Shipping
AM1842B151 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Anatech Electronics Inc.
Series:
Package/Case:
Monoblock, 2 PC Pad
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Frequency:
1.8425GHz Center
Impedance:
50Ohm
Bandwidth:
72 MHz
Insertion Loss:
2.5dB
Filter Type:
Band Pass
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.237" L x 0.157" W (6.02mm x 4.00mm)
Height (Max):
0.098" (2.50mm)