Bel Power Solutions AM1501-7R
Part No.:
AM1501-7R
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
AM1501-7R.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 15V 50W
Shipping
AM1501-7R Specifications
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Series:
Melcher M (50W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed, Conformal Coated
Voltage - Input (Min):
8V
Voltage - Input (Max):
35V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
3.4A
Power (Watts):
50W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Efficiency:
79%
Operating Temperature:
-25°C ~ 71°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
6.84" L x 4.38" W x 1.52" H (173.7mm x 111.2mm x 38.7mm)