Anatech Electronics Inc. AM1055B1598
Part No.:
AM1055B1598
Manufacturer:
Anatech Electronics Inc.
Category:
Ceramic Filters
Package:
12-SMD Module
Datasheet:
AM1055B1598.pdf
Description:
1055 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE
Shipping
AM1055B1598 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Anatech Electronics Inc.
Series:
Package/Case:
12-SMD Module
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Frequency:
1.055GHz Center
Impedance:
50Ohm
Bandwidth:
40 MHz
Insertion Loss:
2.1dB
Filter Type:
Band Pass
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.720" L x 0.550" W (18.29mm x 13.97mm)
Height (Max):
0.190" (4.83mm)