KEMET ALT23A103CB040
Part No.:
ALT23A103CB040
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ALT23A103CB040.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 40V SNAP TH
Shipping
ALT23A103CB040 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
ALT23
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.260" (32.00mm)