Vishay Dale ALSR05150R0FE12
Part No.:
ALSR05150R0FE12
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ALSR05150R0FE12.pdf
Description:
RES 150 OHM 5W 1% AXIAL
Shipping
ALSR05150R0FE12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
ALSR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
150 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
5W
Composition:
Wirewound
Features:
Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±30ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 250°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)