KEMET ALS80A184KF025
Part No.:
ALS80A184KF025
Datasheet:
ALS80A184KF025.pdf
Description:
CAP ALUM 180000UF 20% 25V SCREW
Shipping
ALS80A184KF025 Specifications
Series:
ALS80
Capacitance:
180000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
13mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
17.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
18.7 A @ 10 kHz
Impedance:
13 mOhms
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):
4.213" (107.00mm)