KEMET ALS71A123MF200
Part No.:
ALS71A123MF200
Datasheet:
ALS71A123MF200.pdf
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 200V SCREW
Shipping
ALS71A123MF200 Specifications
Series:
ALS71
Capacitance:
12000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
29mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
19000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
16.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
22.7 A @ 10 kHz
Impedance:
22 mOhms
Lead Spacing:
1.122" (28.50mm)
Size / Dimension:
2.598" Dia (66.00mm)
Height - Seated (Max):
4.213" (107.00mm)