KEMET ALS70A681DE500
Part No.:
ALS70A681DE500
Datasheet:
ALS70A681DE500.pdf
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 500V SCREW CH
Shipping
ALS70A681DE500 Specifications
Product Status:
Active
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
368mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
11000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
3.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
7.5 A @ 10 kHz
Impedance:
277 mOhms
Lead Spacing:
0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:
1.417" Dia (36.00mm)
Height - Seated (Max):
3.307" (84.00mm)