KEMET ALS70A274NT063
Part No.:
ALS70A274NT063
Datasheet:
ALS70A274NT063.pdf
Description:
CAP ALUM 270000UF 20% 63V SCREW
Shipping
ALS70A274NT063 Specifications
Product Status:
Active
Capacitance:
270000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
7mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
34.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
35.5 A @ 10 kHz
Impedance:
8 mOhms
Lead Spacing:
1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:
3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):
8.740" (222.00mm)