KEMET ALS70A272NJ630
Part No.:
ALS70A272NJ630
Datasheet:
ALS70A272NJ630.pdf
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 630V SCREW
Shipping
ALS70A272NJ630 Specifications
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
2700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
630 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
61.13mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
13.5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
22.2 A @ 10 kHz
Impedance:
42 mOhms
Lead Spacing:
1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:
3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):
4.528" (115.00mm)