KEMET ALS70A243DB040
Part No.:
ALS70A243DB040
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ALS70A243DB040.pdf
Description:
CAP ALUM 24000UF 20% 40V SCREW
Shipping
ALS70A243DB040 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
ALS70
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
24000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
38mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
11000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
10.5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
12.8 A @ 10 kHz
Impedance:
32 mOhms
Lead Spacing:
0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:
1.417" Dia (36.00mm)
Height - Seated (Max):
2.520" (64.00mm)