KEMET ALS31A472NP400
Part No.:
ALS31A472NP400
Datasheet:
ALS31A472NP400.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Shipping
ALS31A472NP400 Specifications
Series:
ALS31
Packaging:
Bulk
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
33mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
18 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
26 A @ 10 kHz
Impedance:
24 mOhms
Lead Spacing:
1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:
3.032" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):
5.827" (148.00mm)