KEMET ALS31A152DF200
Part No.:
ALS31A152DF200
Datasheet:
ALS31A152DF200.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SCREW
Shipping
ALS31A152DF200 Specifications
Series:
ALS31
Packaging:
Box
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
90mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
11000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
5.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
9.1 A @ 10 kHz
Impedance:
72 mOhms
Lead Spacing:
0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:
1.417" Dia (36.00mm)
Height - Seated (Max):
4.134" (105.00mm)