KEMET ALS30M104ND040
Part No.:
ALS30M104ND040
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ALS30M104ND040.pdf
Description:
CAP ALUM SCRW TERM 85C
Shipping
ALS30M104ND040 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
ALS30
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Capacitance:
100 mF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
13mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
16.4 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
16.5 A @ 10 kHz
Impedance:
12 mOhms
Lead Spacing:
1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:
3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):
3.031" (77.00mm)