KEMET ALS30A152KF400
Part No.:
ALS30A152KF400
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ALS30A152KF400.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SCREW
Shipping
ALS30A152KF400 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
ALS30
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
92mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
7.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
13.1 A @ 10 kHz
Impedance:
65 mOhms
Lead Spacing:
0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):
4.213" (107.00mm)