KEMET ALS30A104MF040
Part No.:
ALS30A104MF040
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ALS30A104MF040.pdf
Description:
CAP ALUM 100000UF 20% 40V SCREW
Shipping
ALS30A104MF040 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
ALS30
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Capacitance:
100000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
7mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
26.3 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
26.6 A @ 10 kHz
Impedance:
6 mOhms
Lead Spacing:
1.122" (28.50mm)
Size / Dimension:
2.598" Dia (66.00mm)
Height - Seated (Max):
4.134" (105.00mm)