RF Solutions ALPHA-RX915S
Part No.:
ALPHA-RX915S
Manufacturer:
RF Solutions
Category:
RF Receivers
Package:
Module
Datasheet:
ALPHA-RX915S.pdf
Description:
RF RECEIVER FM/FSK 915MHZ MODULE
Shipping
ALPHA-RX915S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
RF Solutions
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Frequency:
915MHz
Sensitivity:
-98dBm
Data Rate (Max):
115.2kbps
Modulation or Protocol:
FM, FSK
Applications:
Current - Receiving:
12.5mA
Data Interface:
Solder Pad
Memory Size:
Antenna Connector:
PCB, Surface Mount
Features:
Voltage - Supply:
2.2V ~ 5.4V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C