XP Power ALM120PS24C2-8
Part No.:
ALM120PS24C2-8
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
ALM120PS24C2-8.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 120W
Shipping
ALM120PS24C2-8 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
XP Power
Series:
ALM120 (120W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class II)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
5A
Power (Watts):
120 W
No Load Power Consumption:
150mW (Max)
Polarization:
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Efficiency:
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Output Connector:
Power DIN, 4 Pin
Cord Length:
35.4" (0.9m)
Input Connector:
IEC 320-C8
Features:
Size / Dimension:
6.73" L x 2.67" W x 1.49" H (171.0mm x 68.0mm x 38.0mm)