KEMET ALH82A331DH550
Part No.:
ALH82A331DH550
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ALH82A331DH550.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 550V SNAP TH
Shipping
ALH82A331DH550 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
ALH82
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
550 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
400mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
2.77 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
7 A @ 10 kHz
Impedance:
274 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.441" (62.00mm)