KEMET ALH82A151DC550
Part No.:
ALH82A151DC550
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ALH82A151DC550.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 550V SNAP TH
Shipping
ALH82A151DC550 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
ALH82
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
550 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
872mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.64 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
4.3 A @ 10 kHz
Impedance:
600 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.457" (37.00mm)