Altran Magnetics, LLC ALEV100-ES
Part No.:
ALEV100-ES
Datasheet:
ALEV100-ES.pdf
Description:
ALEV100 SERIES 100A DC CONTACTOR
Shipping
ALEV100-ES Specifications
Coil Voltage:
48VDC
Contact Rating (Current):
100 A
Switching Voltage:
1000VDC - Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage:
33 VDC
Must Release Voltage:
4.8 VDC