Altran Magnetics, LLC ALEV100-CA
Part No.:
ALEV100-CA
Manufacturer:
Altran Magnetics, LLC
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
ALEV100-CA.pdf
Description:
ALEV100 SERIES 100A DC CONTACTOR
Shipping
ALEV100-CA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Altran Magnetics, LLC
Series:
ALEV100
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Rating (Current):
100 A
Switching Voltage:
1000VDC - Max
Features:
Auxiliary Contacts
Termination Style:
Stud, Wire Leads
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage:
16 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC