Altran Magnetics, LLC ALEV100-B
Part No.:
ALEV100-B
Manufacturer:
Altran Magnetics, LLC
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
ALEV100-B.pdf
Description:
RELAY CONTACTOR SPST-NO 100A 24V
Shipping
ALEV100-B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Altran Magnetics, LLC
Series:
ALEV100
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Contact Rating (Current):
100 A
Switching Voltage:
1000VDC - Max
Features:
Termination Style:
Stud, Wire Leads
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage:
8 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC