KEMET ALC80A561DG400
Part No.:
ALC80A561DG400
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ALC80A561DG400.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
ALC80A561DG400 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
ALC80
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
220mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
2.93 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
7.85 A @ 10 kHz
Impedance:
99 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.244" (57.00mm)