KEMET ALC70A221CB400
Part No.:
ALC70A221CB400
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ALC70A221CB400.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
ALC70A221CB400 Specifications
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
ALC70
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
615.7mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
13000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.38 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.55 A @ 10 kHz
Impedance:
321 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.260" (32.00mm)