KEMET ALC70A181DD630
Part No.:
ALC70A181DD630
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ALC70A181DD630.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 630V SNAP TH
Shipping
ALC70A181DD630 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
ALC70
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
630 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
727.3mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.79 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.89 A @ 10 kHz
Impedance:
501 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.654" (42.00mm)