KEMET ALC10C471EE400
Part No.:
ALC10C471EE400
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ALC10C471EE400.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
ALC10C471EE400 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
ALC10
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
258mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
3 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
5.49 A @ 10 kHz
Impedance:
168 mOhms
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
1.850" (47.00mm)