KEMET ALC10C223ED035
Part No.:
ALC10C223ED035
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ALC10C223ED035.pdf
Description:
CAP ALUM 22000UF 20% 35V SNAP TH
Shipping
ALC10C223ED035 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
ALC10
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Capacitance:
22000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
61mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
5.56 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
5.65 A @ 10 kHz
Impedance:
55 mOhms
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):
1.654" (42.00mm)