KEMET ALA7DA301DF600
Part No.:
ALA7DA301DF600
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ALA7DA301DF600.pdf
Description:
CAP ALUM 300UF 20% 600V SNAP TH
Shipping
ALA7DA301DF600 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
ALA7D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
600 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
430mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
2.5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
5.2 A @ 10 kHz
Impedance:
297 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.047" (52.00mm)