KEMET ALA7DA241DC550
Part No.:
ALA7DA241DC550
Manufacturer:
KEMET
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ALA7DA241DC550.pdf
Description:
CAP ALUM 240UF 20% 550V SNAP TH
Shipping
ALA7DA241DC550 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Series:
ALA7D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
240 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
550 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
713mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:
1.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.7 A @ 10 kHz
Impedance:
494 mOhms
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.457" (37.00mm)