Advanced Cable Ties, Inc. AL-11-40-30-C
Part No.:
AL-11-40-30-C
Manufacturer:
Advanced Cable Ties, Inc.
Category:
Cable Ties and Zip Ties
Package:
Datasheet:
AL-11-40-30-C.pdf
Description:
CBL TIE LOCKING BLK 40LB 10.97"
Shipping
AL-11-40-30-C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Advanced Cable Ties, Inc.
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Wire/Cable Tie Type:
Standard, Locking
Length - Approximate:
11"
Bundle Diameter:
3.38" (85.73mm)
Width:
0.140" (3.56mm)
Length - Actual:
0.914' (278.59mm, 10.97")