Panasonic Industrial Automation Sales AKT8R113200
Part No.:
AKT8R113200
Manufacturer:
Panasonic Industrial Automation Sales
Category:
Process, Temperature
Package:
Datasheet:
AKT8R113200.pdf
Description:
CONTROL TEMP/PROCESS
Shipping
AKT8R113200 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
KT8R
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PL-II, R, S, T, W)
Input Range:
-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output Type:
Analog, Relay (2)
Control Method:
On/Off, Proportional (PID)
Communications:
Number of Characters Per Row:
4, 4
Display Type:
LED - Dual Color Characters
Display Characters - Height:
0.551" (14.00mm), 0.551" (14.00mm)
Voltage - Supply:
100 ~ 240VAC
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 92.00mm x 45.00mm