Panasonic Industrial Automation Sales AKT2111200
Part No.:
AKT2111200
Manufacturer:
Panasonic Industrial Automation Sales
Category:
Process, Temperature
Package:
Datasheet:
AKT2111200.pdf
Description:
CONTROL TEMP/PROCESS REL/SS OUT
Shipping
AKT2111200 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
KT2
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Process, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range:
-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output Type:
Relay (2), Solid State
Control Method:
On/Off, Proportional (PID)
Communications:
Number of Characters Per Row:
5
Display Type:
LED - Dual Color Characters
Display Characters - Height:
0.343" (8.70mm)
Voltage - Supply:
100 ~ 240VAC
Panel Cutout Dimensions:
Rectangular - 45.00mm x 22.20mm