Assmann WSW Components AKSO-200/G-02
Part No.:
AKSO-200/G-02
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Category:
Shunts, Jumpers
Package:
Datasheet:
AKSO-200/G-02.pdf
Description:
JUMPER
Shipping
AKSO-200/G-02 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Open Top
Gender:
Female Sockets
Number of Positions or Pins (Grid):
4 (2 x 2)
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Height:
0.169" (4.30mm)
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Color:
Black
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Housing Material:
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Voltage Rating:
Current Rating (Amps):
1.5A