XP Power AKM45US24
Part No.:
AKM45US24
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
AKM45US24.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 48W
Shipping
AKM45US24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
XP Power
Series:
AKM45 (45W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
2A
Power (Watts):
48 W
No Load Power Consumption:
75mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Efficiency:
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length:
39.4" (1.00m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
4.81" L x 2.02" W x 1.24" H (122.2mm x 51.3mm x 31.5mm)