Assmann WSW Components AK500-OE-7-0.5
Part No.:
AK500-OE-7-0.5
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Category:
Power, Line Cables and Extension Cords
Package:
Datasheet:
AK500-OE-7-0.5.pdf
Description:
CORD 18AWG NEMA5-15P - CBL 1.64'
Shipping
AK500-OE-7-0.5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Assmann WSW Components
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Style:
Male Pins (Blades) to Leads
1st Connector:
NEMA 5-15P
2nd Connector:
Cable
Number of Conductors:
3
Cord Type:
SVT
Wire Gauge:
18 AWG
Shielding:
Shielded
Length:
1.64' (500.0mm)
Approval Agency Marking:
UL
Approved Countries:
United States
Color:
Black
Voltage Rating:
125V
Current Rating (Amps):
10A
Operating Temperature:
105°C