Abracon LLC AIUR-02H-271J
Part No.:
AIUR-02H-271J
Datasheet:
AIUR-02H-271J.pdf
Description:
FIXED IND 270UH 410MA 390MOHM TH
Shipping
AIUR-02H-271J Specifications
Inductance:
270 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
410 mA
Current - Saturation (Isat):
900mA
DC Resistance (DCR):
390mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)