Abracon LLC AIUR-02H-151J
Part No.:
AIUR-02H-151J
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
AIUR-02H-151J.pdf
Description:
FIXED IND 150UH 610MA 270MOHM TH
Shipping
AIUR-02H-151J Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
AIUR-02H
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
150 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
610 mA
Current - Saturation (Isat):
1.15A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
270mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)