Abracon LLC AISM-1812H-560M
Part No.:
AISM-1812H-560M
Datasheet:
AISM-1812H-560M.pdf
Shipping
AISM-1812H-560M Specifications
Packaging:
Bulk
Inductance:
56 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
240 mA
DC Resistance (DCR):
2.2Ohm Max
Q @ Freq:
10 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
11MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Size / Dimension:
0.165" L x 0.126" W (4.20mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)