Abracon LLC AISM-1812H-100M-T
Part No.:
AISM-1812H-100M-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
AISM-1812H-100M-T.pdf
Description:
FIXED INDUCTOR SMD
Shipping
AISM-1812H-100M-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
AISM-1812H
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
550 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
500mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:
22MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1812
Size / Dimension:
0.165" L x 0.126" W (4.20mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.134" (3.40mm)