Abracon LLC AISC-0402F-18NK-T
Part No.:
AISC-0402F-18NK-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
AISC-0402F-18NK-T.pdf
Description:
FIXED INDUCTOR
Shipping
AISC-0402F-18NK-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
AISC-0402F
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
18 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.4 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
46mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
3GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0402
Size / Dimension:
0.043" L x 0.024" W (1.10mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)