Abracon LLC AISC-0402-2N7J-T
Part No.:
AISC-0402-2N7J-T
Datasheet:
AISC-0402-2N7J-T.pdf
Description:
FIXED INDUCTOR 0402 SMD
Shipping
AISC-0402-2N7J-T Specifications
Series:
AISC-0402
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
2.7 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
640 mA
DC Resistance (DCR):
120mOhm Max
Q @ Freq:
13 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
10.4GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
250 MHz
Size / Dimension:
0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.66mm)