Abracon LLC AISC-0402-1N2J-T
Part No.:
AISC-0402-1N2J-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
AISC-0402-1N2J-T.pdf
Description:
FIXED INDUCTOR 0402 SMD
Shipping
AISC-0402-1N2J-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
AISC-0402
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
1.2 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
1.3 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
60mOhm Max
Q @ Freq:
13 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
12GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
250 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0402
Size / Dimension:
0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.66mm)