Abracon LLC AIRD-06-2R2N
Part No.:
AIRD-06-2R2N
Datasheet:
AIRD-06-2R2N.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 11.4A 4 MOHM TH
Shipping
AIRD-06-2R2N Specifications
Series:
AIRD-06
Product Status:
Active
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
11.4 A
Current - Saturation (Isat):
68A
DC Resistance (DCR):
4mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 1kHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.827" Dia (21.00mm)