Abracon LLC AIRD-06-1R5K
Part No.:
AIRD-06-1R5K
Datasheet:
AIRD-06-1R5K.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 11.4A 3 MOHM TH
Shipping
AIRD-06-1R5K Specifications
Series:
AIRD-06
Product Status:
Obsolete
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
11.4 A
Current - Saturation (Isat):
83A
DC Resistance (DCR):
3mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 1kHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.827" Dia (21.00mm)