Abracon LLC AIRD-02-1R0N
Part No.:
AIRD-02-1R0N
Datasheet:
AIRD-02-1R0N.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 11.4A 3 MOHM TH
Shipping
AIRD-02-1R0N Specifications
Series:
AIRD-02
Product Status:
Active
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
11.4 A
Current - Saturation (Isat):
108A
DC Resistance (DCR):
3mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Size / Dimension:
0.827" Dia (21.00mm)