Abracon LLC AIRD-01-2R2N
Part No.:
AIRD-01-2R2N
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
AIRD-01-2R2N.pdf
Description:
FIXED IND 2.2UH 9A 5 MOHM TH
Shipping
AIRD-01-2R2N Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
AIRD-01
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
9 A
Current - Saturation (Isat):
47A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.650" Dia (16.51mm)
Height - Seated (Max):
0.827" (21.00mm)