Infineon Technologies AIDW20S65C5XKSA1
Part No.:
AIDW20S65C5XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Single Diodes
Package:
TO-247-3
Datasheet:
AIDW20S65C5XKSA1.pdf
Description:
DIODE SIL CARB 650V 20A TO247-3
Shipping
AIDW20S65C5XKSA1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
CoolSiC™
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Technology:
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 20 A
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
120 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:
584pF @ 1V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100/101
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
PG-TO247-3-41
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 175°C